For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Czy opłaca się odnawiać używane meble?

Czy opłaca się odnawiać używane meble?

Stara komoda czy szafa wcale nie musi skończyć w najdalszym zakątku piwnicy lub strychu. Wręcz przeciwnie. Używane meble pokryte pajęczyną czasu wracają do łask i stają się coraz bardziej modne.  Ale czy warto je odnawiać? I jak to zrobić?

Jedyne w swoim rodzaju używane meble

Osoby, które cenią czar minionych epok chętnie odwiedzają komisy meblowe i serwisy ogłoszeniowe, na których można znaleźć unikalne perełki za niewielkie pieniądze. Nie powinno nas to dziwić. W końcu stare meble emanują pięknem, które nada Twojemu wnętrzu zupełnie nowego charakteru. Szczególnie dobrze zaprezentują się w stylizacji vintage lub wnętrzach w stylu glamour. W nowoczesnych aranżacjach używana kanapa czy fotel, zwłaszcza w wyrazistym kolorze, stanie się elementem spajającym całą kompozycję.

Stara komoda – jak przywrócić jej dawny blask?

W większości przypadków używane meble znalezione na strychu lub kupione w komisie wymagają drobnej renowacji, ale po odświeżeniu na pewno będą pełniły funkcję ozdobną. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie komody, kredensu lub szafy pozbawionej jakichkolwiek ubytków. Czasem wystarczy odrobina farby, aby nadać starym meblom nowe życie.

Czy trudno jest pomalować używane meble?

Malowanie używanych mebli nie powinno sprawić Ci trudności, jednak będziesz musiał poświęcić trochę czasu i uzbroić się w cierpliwość, aby nadać im stylowego wyglądu. Istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie komody, krzesła, czy stołu przed malowaniem. Tylko wtedy możliwe będzie osiągnięcie właściwego efektu.

Zniszczone powłoki łatwo usuniesz szlifierką lub papierem ściernym. Następnie usuń powstały pył i delikatnie przetrzyj papierem ściernym powierzchnię mebla. Jeśli nie mamy możliwości, lub nie chcemy mocno ścierać nawierzchni, wtedy możemy sięgnąć po podkład, który zwiększy przyczepność podłoża, dzięki czemu nałożona farba będzie się lepiej trzymała.

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów farb do malowania używanych mebli. Najlepiej jednak wybrać taką, która dobrze pokryje powierzchnię starych mebli. Współczesne farby dają bardzo dużo możliwości, dlatego używaną komodę, czy stary stół możesz pokryć farbą o zbliżonym kolorze do pierwotnego lub nadać mu zupełnie nowe oblicze.